Academic staff – University of Copenhagen

English > Staff > Academic staff

Ben Rosamond

Ben Rosamond

Professor


Appointments

Academic

  • Professor of Political Science, University of Copenhagen (with effect from 1 January 2011)
  • Head of Department, Department of Politics and International Studies, University ofWarwick (August 2008-September 2010)
  • Professor of Politics and International Studies, University of Warwick (2006-31 December 2010)
  • Reader in Politics and International Studies, University of Warwick (2002-2006)
  • Senior Lecturer in Politics and International Studies, University of Warwick (2001-2002)
  • Senior/Principal Research Fellow in International Politics, Centre for the Study of Globalisation and Regionalisation, University of Warwick – secondment (1998-2002)
  • Lecturer in European Integration, Department of Politics and International Studies, University of Warwick (1995-2001)
  • Senior Lecturer (Lecturer B equivalent) in Politics, Oxford Brookes University (1993-1995)
  • Lecturer in Politics, Oxford Polytechnic/Oxford Brookes University (1991-1993)
  • Tutor in Social Science, Open University (1991)
  • Part Time Lecturer in Politics, University of Sheffield (1989-1991)

Visiting Professorships and Fellowships

  • Visiting Fellow, Europa Institute, University of Edinburgh, Autumn 2014. 
  • Associate Fellow, Department of Politics and International Studies, University of Warwick, with effect from 1 January 2010.
  • Visiting Professor, International Centre for Business and Politics, Copenhagen Business School, Denmark, April 2006 and ongoing.
  • Visiting Research Fellow, Department of Politics and International Relations, University of Oxford, October 2005-September 2006
  • Associate Fellow, Centre for the Study of Globalisation and Regionalisation, University of Warwick, September 2002-present
  • Visiting Fellow, National Europe Centre, Australian National University, July-August 2002
  • Socrates-Erasmus Fellow, Aarhus University, Denmark, May 2002
  • Marshall-Monnet Visiting Professor of European Union Studies, New York European Union Center (New York University, Columbia University, New School for Social Research, City University of New York) - January-May 1999

Editorial

  • Founding co-editor Comparative European Politics (with Colin Hay and Martin A. Schain) (2003-)
  • Co-editor of Politics (with Gary K. Browning), official journal of the Political Studies Association of the United Kingdom (1994-2000)

Editorial Advisory Boards

  • Editorial Board, Review of International Studies (2015-)
  • Sub-field Associate Editor, European Review of International Studies (2014-)
  • Editorial Board, UACES/Routledge book series, Contemporary European Studies (2005-)
  • Reviews Advisory Panel, International Affairs (2001-2010)

ID: 32452548